Produkcja mebli wiklinowych

inne meble biurowe

Wyroby z wikliny, podobnie zresztą jak sam wikliniarski fach, cieszą się ogromną popularnością, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zanim wiklina trafi do artystów zajmujących się jej wyplataniem, musi przejść długą drogę, wiodącą zwykle przez zakamarki fabryk, w których poddawana jest gotowaniu, uelastycznianiu i suszeniu.

Postęp technologiczny nie ominął więc także rękodzielnictwa, działanie maszyn i komputerów kończy się jednak na etapie przygotowawczym. Całą reszta jest już tylko i wyłącznie dziełem ludzkich rąk, co z pewnością wpływa pozytywnie na popularyzację produktów wiklinowych. Wiklina jest wdzięcznym surowcem, przede wszystkim dlatego, że posadzona wiosną jest gotowa do dalszego sadzenia już jesienią. Kawałki pociętego pędu wsadza się więc w glebę i czeka na ich ukorzenienie. Wiklinę ścina się zwykle po okresie wegetacyjnym, czyli od listopada do marca, zbierając pędy o długości od sześćdziesięciu do stu centymetrów i przeznaczając je do produkcji wyrobów dekoracyjnych.

Te pędy, które przekraczają metr długości zwykle wykorzystywane są na użytek większych koszy, widać więc jak duży potencjał kryje w sobie czas, jaki dajemy wiklinie na naturalny rozwój. Do wyrobu mebli przeznacza się zwykle pędy pozostawione bez ścinania przez kilka lat, ponieważ przekształcają się w kije, z łatwością zastępujące standardowy rattan.

Jak rośnie wiklina?

montaż klimatyzacji poznań