Przetwórstwo wikliny

węgiel ekogroszek

Choć wiklinowe wyroby posiadają charakterystyczny, słomkowy kolor, nie każdy wie, że w swojej naturalnej postaci wiklina jest zielona. Ze względu jednak na to, że w formie surowej nie nadaje się do przemysłowej produkcji i pozwala wyłącznie na tworzenie prymitywnych elementów, niezbędne jest zadbanie o to, aby surowiec został należycie przetworzony.

O ile produkcja mebli wiklinowych od wieków jest wyłącznie dziełem ludzkich rąk, o tyle jej przetwórstwo zostało już zapośredniczone przez nowe technologie. Pozwala to więc nie tylko na szybsze suszenie i gotowanie wikliny, ale i zwiększenie tempa realizacji poszczególnych zleceń. W pierwszej kolejności dokłada się wszelkich starań, aby naturalna wiklina została pozbawiona kory oraz wilgoci, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększenie jej elastyczności oraz zapewnienie trwałości, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku mebli, które poddawane są przecież intensywnej eksploatacji. Przetwórstwo wikliny jest także gwarancją jej długowieczności, przede wszystkim dlatego, że osuszony materiał może być przechowywany w niezmienionej formie przez dowolny okres.

Metod obróbki wikliny jest bardzo dużo, cześć z nich jest wymysłem naszych czasów, wiele jednak jedynie udoskonaloną metodą znaną od wieków. Pędzenie, gotowanie czy warzenie to zatem niewielki wycinek tego, co mają nam do zaoferowania nowoczesne zakłady przetwórstwa wikliny, regularnie zwiększające zasięg swojego działania.

Produkcja mebli wiklinowych

MEBELLAB