Wiklina w rękodzielnictwie artystycznym

Ze względu na to, że przemysł wikliniarski nie korzysta z wikliny w naturalnej postaci, konieczne jest zastosowanie jednej z metod przetwórczych, dzięki którym meble wiklinowe mają szansę zyskać odpowiedni kształt oraz długowieczność. Jedną z metod jest gotowanie, czyli warzenie wikliny, stosowane bardzo często i zaliczane do metod hydrotermicznych.

Za pośrednictwem skomplikowanych procesów, w skład których wchodzi denaturacja oraz zmiana właściwości substancji spalających (hydroliza), osiąga się te same efekty – oddzielenie kory od pędu oraz zmiana koloru z zielonego na słomkowy. Całość polega więc na gotowaniu wikliny w dużych wannach przemysłowych, dostosowanych specjalnie do tego celu, w którym woda utrzymywana zostaje w stałym wrzeniu. Długość gotowania ustalana jest indywidualnie, przede wszystkim dlatego, że czas uzależniony jest od docelowego sposobu usuwania kory.

Odpowiednio wygotowana wiklina ochładzana jest w basenach z zimną wodą, a następnie transportowana do kolejnego pomieszczenia, w którym przygotowywana jest do dalszego etapu produkcji. Właściwie obrobiona wiklina jest nie tylko elastyczna, ale i długowieczna, dlatego też zdecydowanie łatwiej wyplata się z niej meble i akcesoria, wykorzystywane na co dzień w naszych domach.

Metody przetwórcze w przemyśle wikliniarskim

lampa indyjska